Antypolskie! Wszystko jest antypolskie!

Ida? Antypolska!
Pokłosie? Antypolskie!
Gra Tajemnic? Też antypolska! Wszystko jest antypolskie!

Za głowę się łapię, że wymagamy od zagranicznego filmu, by piał z zachwytu nad Polakami. W ogóle mam wrażenie, że oczekujemy, że cały świat będzie się nami zachwycał a my machniemy wtedy ręką z takim „Oj tam przestań. To nic wielkiego”, ale w duchu myśląc „Taaaaak, chwal mnie, chwaaaal!” Bo bez Twoich pochwał i zachwytów nie wiem, żem taki wspaniały. Czy nie zachowujemy się jak zakompleksiona osoba? Moim zdaniem tak.

A może byśmy zaczęli sami siebie jakoś sprzedawać. Nie czekając na poklask innych?

Tylko, że cokolwiek by u nas nie zrobiono będzie antypolskie.

A może by tak zrobić film, totalnie kampowy, o Wałęsie obalającym komunę. W stylu filmów akcji. Oczywiście, bez konkretów, bez nazwisk, z takim „podobieństwo do osób i wydarzeń zuuuuupełnie przypadkowe” ;) Półczłowiek, półcyborg Lech, walczący z czerwonymi demonami; z budzącym się Leninem na koniec? (mam prawa do tego pomysłu!!)Durne? Oczywiście. Ale nasze. Lincoln poluje na wampiry i Ameryka stoi, więc Polska przetrwała by tak film.

Chyba, że nie, bo okazałby się być … antypolski.

Konrad T Lewandowski napisał świetną książkę, w której to elita rządzących zabawiająca się w okultyzm próbuje zabić Piłsudskiego. Czadowy pomysł. Wykorzystanie naszej wspaniałej historii, z twistem. Czemu tego nie ekranizujemy? Bo będzie antypolskie.

A nasi królowie? Nasz historia od Mieszka i dalej? Przecież można by było kręcić całe sagi o kolejnych dynastiach. Postaci historyczne przemieszać z fikcyjnymi. Coś na kształt Tudorów i Borgiów. Cholera! Nawet dodać nutkę fantasy, niech się dzieje! Ale nie, ale po co? Antypolskie.

A Pilipiuk i jego Wędrowycz? Taki egzorcysta, dobrze wykonany, spokojnie sprzedałby się na całym świecie. Ale przecież razem z nim wizerunek Polaka alkoholika. Antypolskie.

Płaczemy, że w BRYTYJSKIM filmie o BRYTYJCZYKU fabuła nie rozpływa się nad POLAKAMI :-|

Może jak zaczniemy sami siebie sprzedawać tak, jak chcemy być widziani, to wreszcie nas takimi kupią?

Wszystko antypolskie!

Ten wpis też jest antypolski.

2 przemyślenia nt. „Antypolskie! Wszystko jest antypolskie!

  1. Pomyśl o filmie, który kręci teraz Smarzowski-on będzie propolski, ale antyukraiński. Tak źle i tak niedobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>