Szkoła przetrwania

Macie tak czasami, że oglądacie jakiś film i całkiem miło spędzacie przy nim czas, ale nie kończycie seansu jakoś specjalnie zachwyceni? Wracacie do codzienności, robicie to czy tamto, i następnego dnia i następnego łapiecie się o myśleniu o tym filmie? I kilka dni po seansie dochodzicie do wniosku, że jednak jest on naprawdę czadowy! Ja tak miewam. Rzadko, ale miewam.

Filmem, który ostatnio wywinął mi takiego psikusa jest Survive Style 5+ przez polskich genialnych tłumaczy zaproponowany widowni jako Jazda bez trzymanki. I choć obraz Gena Sekiguchi może wydawać się taką jazdą bez trzymanki, to polski tytuł sprawia, że zostaje on niefortunnie odebrany.

Japończyków nie ma co nawet próbować rozumieć.  To chyba jasne. A tym bardziej, jeśli atakują nas surrealistycznym obrazem pełnym wszystkiego. Bo dokładnie to jest w Survive Style 5 + – wszystko! Scenografie rodem z naprawdę pokręconych snów, zainspirowane Kubrickiem to na pewno, ale pewnie i fani Burtona znajdą coś dla siebie; historie i wątki tak dziwne i pokręcone, że nie wiadomo czy ma być zabawnie czy po prostu dziwnie i WTF? W końcu, jak w przypadku wielu surrealistycznych filmów komedią podszytych nie wiadomo – czy całość ma jakiś sens a w każdej sekundzie kryje się symbolika, czy to po prostu miała być dwugodzinna … jazda bez trzymanki?

SS5+ podczas seansu nie zachwyciło mnie, bo uznałam, że to drugie. Ale im więcej myślę o filmie, tym bardziej dochodzę do wniosku, że jednak to pierwsze.

Survive Style 5+ to jak jego nazwa wskazuje – opowieść o przetrwaniu. O sposobach przetrwania (straty) na szkolne pięć z plusem.

vlcsnap-16308528

  • Mordercze małżeństwo. W pierwszej historii oglądamy walkę, dosłowną, pewnego małżeństwa z przedmieść :) Mąż zakopuje w lesie ciało zony, którą tylko co zamordował. Wraca do domu, a tam … ślubna czeka na niego przy stole. Robi mu porządne śniadanko, po czym – próbuje go zabić. W ferworze walki mąż zabija żonę, zakopuje jej ciało w lesie, wraca do domu, a tam … ślubna czeka na niego w wannie, w której próbuje go utopić. Zdesperowany małżonek wynajmuje płatnego mordercę. Dopiero, kiedy traci żonę ostatecznie zaczyna doceniać to, co miał. Tęskni za nią i ich walkami na śmierć i życie. Zdesperowany, próbując poradzić sobie z tą stratą – postanawia popełnić samobójstwo.
7f03e9cfa220b27bb117095f30d
  • Pracownica agencji reklamowej inspiracje do swoich kolejnych spotów czerpie dosłownie ze wszystkiego i, by nie wyleciały jej z głowy, nagrywa swoje pomysły na dyktafon. Jest tak w siebie zapatrzona, i tak przekonana o swojej genialności, że nie docierają do niej informacje zwrotne. A te nie są przychylne.  Tak naprawdę tylko ona jest swoimi pomysłami zachwycona, cała reszta uważa je za – kawałek gówna. Dostajemy próbki jej umiejętności, temu każdy sam może wydać werdykt :). W pewnym momencie kobieta traci swój dyktafon i decyduje się na samotny, i na obcasach, bieg przez całe miasto, by urządzenie odzyskać.  W między czasie jednak, zdaje sobie z czegoś sprawę – ktoś inny usłyszy jej pomysły. Po stracie dyktafonu wreszcie nabrała dystansu do swojego talentu, i mogła na niego spojrzeć z szerszej perspektywy. I rzuciła robotę w cholerę.
11577_4_screenshot
  • Rodzinka, która wybrała się na pokaz pewnego hipnotyzera, by zdobyć duże pieniądze ma ogromnego pecha. Kiedy zahipnotyzowany pan domu jest święcie przekonany, że został ptakiem, mistrz ceremonii i jedyna osoba, która może go „odczarować” zostaje zamordowana. Facio zostaje uwięziony w swoim nowym świecie a jego rodzina zamiast ojca i męża ma … kurczaka w ludzkim ciele. Facet jest już kompletnie bezużyteczny a oni właśnie stracili najbliższą sobie osobę. I nie radzą sobie z tym najlepiej. Poza najmłodszym synem, który z czasem dochodzi do wniosku, że co z tego, że jego ojciec myśli, że jest ptakiem? To wciąż jego ojciec. Mały chłopak radzi sobie na pięć z plusem kiedy uznaje, że on wcale nie stracił ojca – on zyskał ojca superbohatera!
survivestyle04
  • Trójka włamywaczy rozbija się po mieście kradzionym samochodem. Dwóch z nich snuje opowieści o swoich seksualnych podbojach a ten trzeci, najbrzydszy,  cichutko, od czasu do czasu, robi maślane oczy do tego najładniejszego. Przez czas trwania filmu obaj przynajmniej kilkukrotnie znajdują się w mocno homoerotycznej sytuacji patrzenia sobie głęboko w oczy (okraszonej genialnym elektro popem: come baby, come come baby), ale zawsze coś im przeszkadza. Wydaje się, że pozostaną tak zawieszeni w niedopowiedzianej i niewyjaśnionej sytuacji z wielu powodów, a jednym z nich jest na pewno szeroko postrzegana homofobia (J jest przecież macho man i tylko dziewczyny mu w głowie!). Jednak, kiedy jego kolega wpada w tarapaty, J staje w jego obronie i zostaje dźgnięty. Dopiero wizja nadchodzącej śmierci (straty) daje mu na tyle siły, by przyznać się do swojego homoseksualizmu.

To tylko mocno skrótowe interpretacje historii przedstawionych w filmie. Podejrzewam, że jest w nim dużo więcej warstw, i można by było próbować doszukiwać się metafor na przemoc w rodzinie, ciężką i przewlekłą chorobę członka rodziny, wyścig szczurów czy imigrantów zabierających pracę miejscowym :)

tumblr_lpjqj24c0s1qdkesjo1_400

Nie mniej, zadawane tak często w filmie pytanie: Jaka jest Twoja funkcja w zyciu? Nagle znajduje odpowiedź – przetrwać. Przetrwać na  5 +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>