Zagazowany umysł

Panie i panowie, przedstawiam państwu: Gaslighting

Gaslighting to forma znęcania się psychicznego polegająca na manipulowaniu ofiarą w taki sposób, by zaczęła wątpić w swoją pamięć, zdolności percepcyjne i ogólny zdrowy rozsądek. Materiałem poglądowym są filmy o takim tytule, jeden z 1940 a drugi z 1944 roku (ciekawa historia, warta osobnego wpisu).

Filmy opowiadają o młodej parze, która wprowadza się do domu zmarłej ciotki panny młodej. Zamiast sielanki małżonka jednak narażona jest na ciąg dziwnych zdarzeń. Nie pamięta gdzie odkłada rzeczy, słysz słowa i ustalenia, które w ogóle nie padały. Kobieta powoli popada w obłęd.

Najprostszą do wytłumaczenia jest sytuacja, kiedy np. małżonek mówi swojej lubej, nagle, że są umówieni na wyjście o którym dawno temu już jej mówił. Albo kiedy chowa lub podkrada jej rzeczy następnie mając pretensje, że kobieta nie pamięta gdzie je zostawiła.

Gaslighting to coś, co obecnie funkcjonuje na bardzo szeroką skalę. Media to małżonek a odbiorca to ta nieszczęsna kobieta, która koniec końców sama nie wie, w co wierzyć a w co nie.

Genialnym przykładem gaslighting’u jest poniższy wywiad aktorem grających w remake’u Ghostbusters z Jimmy’m Kimmelem.

Film od początku spotykał się z raczej chłodnym przyjęciem. Po pierwsze: kolejny remake. Po drugie: ukochanego przez wielu filmu.
Trailer w ogóle zniszczył szanse na cokolwiek. To, co zostało zaprezentowane było porażająco słabe. I wtedy się zaczęło!

Wmawianie, że film jest źle przyjmowany nie temu, że zapowiada się być tragiczną kupą. Ależ nie! Film jest hejtowany, bo – biorą w nim udział same kobiety!

Najgorszym jest, że wielu daje się wciągać w takie dyskusje i podąża wytyczonym przez producentów torem. Zapiera się nogami i rękami, że „nie chodzi o kobiety!”. Jeszcze gorzej, jak właściwie zaczyna zgadzać się z narzuconym mu poglądem i wyzywa aktorki od grubych, brzydkich itd. itd.

Najgorsze jest jednak to, że ni hu hu nie przetłumaczysz takim, że są manipulowani.

No ni hu hu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>